Jak wspomóc działania średnich i małych przedsiębiorstw?

Prowadzenie firmy wymaga ogromnej biurokracji. Żeby zautomatyzować działania i usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa, warto zaopatrzyć się w oprogramowanie klasy ERP. W ten sposób nie tylko zmniejszymy ryzyko popełnienia błędów, ale również znacznie skrócimy czas pracy.

Księgowość jeszcze nigdy nie była taka prosta

Systemy ERP pozwalają na efektywne planowanie i zarządzanie zasobami firmy. Umożliwiają zbieranie danych i na ich postawie wykonywanie wielu operacji. Jednym z zastosowań, do których może być wykorzystane takie oprogramowanie jest nowoczesna księgowość. Wystawianie faktur, wprowadzanie przychodów i rozchodów wewnętrznych jest banalnie proste. Może się tego podjąć pracownik bez doświadczenia.

Obsługa tego typu programów jest intuicyjna. Żeby poprawnie uzupełnić dokument, nie trzeba ręcznie wypisywać danych osobowych. Wystarczy skorzystać z zasobów, które są na bieżąco aktualizowane. Pełną nazwa i adres firmy należy wprowadzić do systemu, a później tylko ją wyszukać. Żeby dopasować wysokość VAT-u, wystarczy zaznaczyć to w odpowiedniej rubryce, a program sam oblicza kwotę netto, brutto.

Naszym jedynym zadaniem pozostaje jedynie schowanie dokumentu do odpowiedniej szuflady. Zyskujemy przez to bardzo dużo czasu, który można spożytkować w inny sposób. Systemy ERP to spora oszczędność, bo żeby ogarnąć wszelkie papierkowe sprawy nie potrzeba zatrudniać kilku pracowników. Wystarczy jedna osoba, która będzie się tym zajmowała.

Zwróć uwagę na funkcjonalność

Na rynku jest wiele programów wykorzystujących systemy ERP. Nie wszystkie jednak są tak samo wartościowe. Dobrze jest wybrać sprawdzone rozwiązania, nad którymi pracował cały sztab specjalistów. Nowoczesne oprogramowania dają duże możliwości. Działają zarówno zainstalowane w sieci komputerowej, jak i na pojedynczym stanowisku.

Zastosowanie filtrów pozwala na swobodne zarządzanie danymi. Można wyszukać informacji na podstawie przekroju czasowego, nazwy kontrahenta, numeru NIP. Systemy ERP umożliwiają prowadzenie kartoteki klientów, ustawiania progów rabatowych. Pozwalają również na wystawianie korekt do dokumentów, drukowanie raportów kasowych dobowych oraz miesięcznych. Są pomocne także w zarządzaniu zgromadzonym towarem.

Funkcje, takie jak rezerwacja wybranych rzeczy, czy wydrukowanie potwierdzenia wydania towaru pobranego z magazynu, znacznie ułatwiają pracę. Są niezbędne jeśli chodzi o inwentaryzację w firmie. Sprawdzają się również w przygotowaniu ofert handlowych. Wystarczy odszukać w systemie rzeczy, na które ktoś wysłał zapytania, a program sam oblicza ceny dla klienta z uwzględnieniem wprowadzonych wcześniej rabatów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na aktualność informacji. Prawo podatkowe w Polsce często się zmienia. Oprogramowanie musi mieć wprowadzone aktualne dane, by dokumenty były naliczane zgodnie z obowiązującymi zasadami. Na szczęście większość dostawców staje na wysokości zadania i oferuje system, który uwzględnia te kwestie, a dodatkowo automatycznie się aktualizuje, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Written by dron