Zaprezentuj się na szóstkę! Ale najpierw przejdź przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Szukasz pracy od dawna. Ciągle wysyłasz swój życiorys, ale nie przynosi to efektów. I pewnego dnia nareszcie coś się zmienia, odbierasz wyczekiwany telefon z zaproszeniem na rozmowę.

Początek drogi

Twoje Curriculum Vitae, czyli popularnie mówiąc CV przeszło pozytywną weryfikację i uznano, że warto zaprosić Cię na rozmowę. To zwiększa Twoją szansę zdobycia zatrudnienia. Inaczej można o sobie opowiedzieć, niż zapisać w sztywnych rubrykach życiorysu. Jesteś pełen euforii i szczęście i masz do tego powody. Jednak, żeby dobrze się zaprezentować trzeba się do tego przygotować. A przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, wcale nie musi być takie proste. Trzeba je zacząć właściwie od razu, aby nie robić wszystkiego na ostatnią chwile, a idąc na rozmowę powinniśmy być już pewni, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby się do niej odpowiednio przygotować. Zacznijmy od… naszego CV. Czy na pewno pamiętasz wszystko, co tam zapisałeś? Jeśli szukasz pierwszej pracy to pewnie tak, ale jeśli Twoje doświadczenie i liczba kompetencji się zwiększa to może Ci coś umknąć, a wyraz zaskoczenia na twarzy kandydata pytanego o jego własne CV nie wygląda zbyt profesjonalnie. Zapamiętaj wszystkie informacje zawarte w życiorysie i bądź w stanie o każdej z nich powiedzieć coś ciekawego. Czego nauczyło Cię dane szkolenie? Jak możesz wykorzystać w nowej pracy doświadczenia z poprzedniej? Takie pytanie mogą się pojawić.

Wiele trudnych pytań

Jak już wiesz wszystko o sobie to czas dowiedzieć się czegoś o firmie, w której masz nadzieję podjąć pracę. Przeczytaj jej historię, dowiedz się o wielkość, liczbę pracowników, a przede wszystkim o profil. Co produkuje i w jakich ilościach, czy tez, jakie świadczy usługi i dla kogo? Jaka jest struktura danej firmy, kto nią zarządza oraz, jeśli to możliwe, kto będzie przeprowadzał z Tobą rozmowę. To niezbędne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. To, oczywiście, jeszcze nie koniec. Teraz musisz ułożyć sobie odpowiedzi na kilka pytań, które padają najczęściej. Lepiej mieć je przygotowane, wtedy nie zestresujesz się za bardzo, gdy padną w trakcie spotkania. Bardzo popularne jest ostatnimi czasy pytanie o oczekiwane zarobki. To trudna kwestia, nie warto przesadzić w żadną ze stron. Jeśli tylko się da, dowiedz się, ile zarabiają osoby w danej firmie na podobnych stanowiskach, jak to, o które się starasz. Ewentualnie, ile zarabiają ludzie w innych przedsiębiorstwach na takich stanowiskach. Wiadomo, że każdy chce zarobić, jak najwięcej, dlatego czas odpowiedzi na to pytanie nie jest czasem fałszywej skromności. Nie zaniżaj swojej wartości. Podaj cenę rynkową lub podobną. Oczywiście, nie warto też przesadzać i podawać kwoty, która znacznie przewyższa możliwości oraz standardy firmy. Wyjdziemy na zachłannych i oderwanych od rzeczywistości. Czego jeszcze nie robić? Nie wykręcaj się od odpowiedzi stwierdzeniami typu: Ile dacie tyle wezmę; Chcę zarabiać tyle, co inny, czy: Mi wiele nie potrzeba.

Ćwicz a będziesz spokojny

Po przygotowaniu odpowiedzi, warto przećwiczyć przebieg rozmowy z jakąś zaufaną osobą, która będzie w stanie ocenić Twoje zachowanie. Bardzo dobrym pomysłem jest też skorzystanie z profesjonalnego poradnictwa, którego celem jest, jak najlepsze przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej kandydatów, którzy się do nich zgłaszają. Ćwiczenie czyni mistrza i w tym momencie się to sprawdza. Dobrze przygotowana osoba, która przemyślała dokładnie przebieg rozmowy wypadnie na niej na pewno bardzo dobrze.

Written by Daro