Jak zacząć biegać?

W przypadku rozpoczęcia aktywności fizycznej najtrudniejsze są zazwyczaj pierwsze kroki. Nie mamy kondycji i sport wydaje nam się uciążliwy i trudny. Bieganie wielu osobom kojarzy się z potem i łzami, gdyż kiedyś się do niego zraziły albo nie lubiły tego robić w szkole. Jak zacząć biegać, aby wiązały się z nim przyjemniejsze skojarzenia?

To nie są wyścigi

Bardzo powszechnym błędem początkujących biegaczy jest zbyt duże tempo. Zaczynają biegać szybko. Kiedy widzą innych biegających, na przykład w parku, chcą posuwać się do przodu ich tempem.
Pierwsze biegi to nie są wyścigi. Warto zaczynać od bardzo powolnego tempa. Jeśli planujemy bieganie na dłuższe dystanse, dużo lepiej jest przebiec pięć czy dziesięć minut powolutku niż minutę sprintem.

Marszobiegi

Jeśli mamy bardzo słabą kondycję, możemy rozpocząć od marszobiegów. Na czym one polegają?
Przeplatamy bieganie z marszem. Ważne jest, aby cały czas pozostawać w ruchu, nie zatrzymywać się. Jeśli jednak nie mamy siły, pomaszerujmy przez pewien czas. Z kolejnymi treningami zauważymy, że jesteśmy w stanie przebiec coraz więcej w stosunku do marszu.

Zadyszka

Tym, co niepokoi i zniechęca początkujących biegaczy jest bardzo często zadyszka. Biegamy minutę, dwie i to, że ciężko nam się oddycha interpretujemy jako wynik kiepskiej kondycji.
Tymczasem, prawie zawsze zadyszka pojawia się na początku biegu. Organizm jest nieco zdziwiony, że musi działać na tak wysokich obrotach. Jednak po pewnym czasie, na przykład dziesięciu minutach biegu, nasz oddech i serce przystosowują się do wysiłku. Oddycha nam się znacznie lepiej. Warto zatem przeczekać tę początkową zadyszkę i nie zniechęcać się nią.

Strój biegacza

Co będzie nam potrzebne, aby zacząć biegać? Odpowiedź jest bardzo krótka: buty.
Na początku możemy założyć koszulkę, którą mamy już w szafie i dres lub szorty. Jednak w odpowiednie obuwie warto zainwestować. Ochronią one naszą stopę od licznych kontuzji, które mogą przytrafić się podczas treningu. W butach do biegania rusza się także znacznie przyjemniej.

woman-jogger-jogging-sport-large
Oczywiście, warto jest także zainwestować w termoaktywny strój. Warto odszukać go w internecie, wpisując na przykład „odzież do biegania damska” w wyszukiwarkę. Znajdziemy wówczas bardzo duży wybór ubrań, które świetnie sprawdzają się u biegaczy. Czasem ładna, kolorowa koszulka może być także naszą motywacją do treningów. W przyjemnej dla oka i dobrze dopasowanej odzieży ćwiczy się też po prostu przyjemniej. Panie powinny także zakupić sportowy biustonosz dla własnej wygody.

 

Written by Jan