Jak się robi czółenka damskie? Poznaj tajniki produkcji obuwia

Każdy z nas ma ich w domu kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt par obuwia, ale czy wiemy, w jaki sposób one powstały? Obecnie bardzo rzadko zamawiamy buty u szewca, więc nie mamy okazji obserwować produkcji. Buty wybieramy spośród tysięcy wzorów w sklepach.

Jakość na każdej półce

Współczesne obuwie produkowane jest tysiącach egzemplarzy i przekazywane właściwie na cały świat. Sklepy obuwnicze posiadają najczęściej wiele placówek w całym kraju, a nawet w wielu krajach. Są również sklepy internetowe, które sprzedają na przykład czółenka damskie na cały świat. Zamówić możesz buty z drugiego końca kuli ziemskiej. Proces produkcji został unowocześniony, ale właściwie w samej swojej istocie pozostał taki sam, jak lata temu. Dziś wykorzystuje się w nim niezwykle skomplikowane maszyny, ale bez ludzi produkcja nie byłaby możliwa. Najtrudniejszą rzeczą w całym procesie jest sprawienie, że dwuwymiarowe kawałki skóry stają się trójwymiarowym butem i to dobrze dopasowanym do stopy. Żeby powstały nasze piękne czółenka damskie, czy jakiś inny rodzaj obuwia muszą one zostać doskonale zaprojektowane. Wykroje cholewek butów są obecnie najczęściej wykrajane przez nowoczesne maszyny, które łatwo zaprogramować tak, by powstały różne rozmiary tego samego modelu. Buty zazwyczaj skalają się, co najmniej z kilku kawałków skóry. Pozostawiony jest pewien margines, tak by można było zszyć ze sobą poszczególne kawałki, a także całość doszyć do podeszwy. Całość łączy się na kopycie. Kopyto to wzór stopy, który dawniej wykonywany był z drewna, dziś najczęściej z lżejszego i łatwiejszego w obróbce plastiku. Zamawiając buty indywidualnie możesz liczyć na wykonanie własnego kopyta, które odzwierciedli właśnie Twoją stopę, przy produkcji w wielu egzemplarzach wykorzystuje się kopyta uniwersalne. Ale to jeszcze nie wszystko, by powstały czółenka damskie.

Podeszwa i cholewka

Tworzenie podeszwy to tez najczęściej robota maszyn, obcas powstaje z kilku warstw i najczęściej jest wycięty w środku, by zmniejszyła się jego waga. Czółenka damskie często mają dość stabilny, szeroki obcas, który, gdyby był wypełniony całkowicie ważyłby całkiem sporo. Najbardziej skomplikowanym procesem w całej produkcji butów jest naciąganie cholewki na kopyto, gdybyście zobaczyli maszynę, która do tego służy nie mielibyście pojęcia, który element może służyć do czego. Jednak czas również na ręczną robotę, podeszwy przyklejane są ręcznie, najpierw smarowane specjalnym klejem, a potem podgrzewane i za pomocą pracy przyklejane, tak, by trzymały się, jak najdłużej.

Podziwiaj efekty

W ten sposób właściwie mamy już gotowe czółenka damskie. Produkcja jednej pary nie musi trwać wcale długo, pod warunkiem, że wcześniej przygotowane zostały wszystkie elementy. A takie przygotowania mogą zająć nawet ponad tydzień, później produkcja danego modelu nie jest już problemem, można je zrobić w kilka godzin.

Written by kathleen leightoon