Oryginalne tusze czy zamienniki?

Zakup drukarki do domu nie jest już dzisiaj szczególnie dużą inwestycją. Sprzęty te są coraz tańsze. Nadal jednak koszty eksploatacyjne pozostają dosyć wysokie, przez ceny tuszy i tonerów. Niektórzy konsumenci korzystają zatem z tańszych zamienników oryginalnych tuszy. Czy warto to robić?

Gwarancja

Producenci drukarek zalecają stosowanie tuszy dedykowanych specjalnie do danych modeli. Przykładowo, jeśli korzystamy z drukarki marki Canon, powinniśmy także kupować tusz canon.
Wielu producentów w umowie gwarancyjnej zastrzega sobie, że można z niej skorzystać tylko wtedy, jeśli używane były oryginalne, zalecane tusze. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się zaoszczędzić na tym elemencie.

Jakość

Opinie dotyczące jakości tanich zamienników są podzielone. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że działanie drukarki nie ulega żadnym uszkodzeniom, a ponadto nie można mieć też zastrzeżeń co do jakości wydruków.
Inni uważają natomiast, że zamienniki nigdy nie będą drukowały w równie dobrej jakości co oryginalne tusze i są wierni tym markowym.
Wiele zależy od tego, jakie są nasze indywidualne potrzeby dotyczące drukowania. Innego tuszu potrzebuje ktoś, kto drukuje właściwie tylko teksty, a inny będzie potrzebny amatorowi fotografii, chcącemu w domowych warunkach drukować swoje dzieła na papierze fotograficznym.

Cena

Jeśli chodzi o ceną oryginalnych tuszy i zamienników, te drugie niemalże zawsze wypadają korzystniej.
Zanim jednak zdecydujemy się na zamiennik, warto poczytać opinie o konkretnym modelu i dowiedzieć się, jak on współpracuje z drukarką, którą posiadamy. Weźmy pod uwagę przede wszystkim awaryjność. Zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu złotych nie będzie nam się opłacało, jeśli popsujemy w ten sposób drukarkę – naprawa może okazać się znacznie droższa.

Jeśli cena jest dla nas kluczowym argumentem, a nie chcemy ryzykować korzystania z niepewnych zamienników, zastanówmy się, w jaki inny sposób możemy zaoszczędzić na tuszach. Czasami oryginalne elementy kosztują znacznie mniej, jeśli zdecydujemy się zakupić je przez internet. Ponadto, już podczas zakupu drukarki, zastanówmy się, który model będzie najbardziej ekonomiczny. Zwykle używanie drukarek laserowych jest tańsze niż eksploatacja atramentowych. Może dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam na zaoszczędzenie pewnej kwoty będzie zatem zdecydowanie się na zakup drukarki laserowej? Toner w takich modelach zwykle można wymieniać znacznie rzadziej niż tusz w popularnych atramentówkach.
Jest zatem wiele sposobów na zaoszczędzenie na drukowaniu.

Written by Jan