Szambo czy oczyszczalnie ścieków?

odpływ Osoby, które stoją przed wyborem: przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków, czy może przydomowe szambo, wybierają zwykle szambo. Wszystko dlatego, że instalacja szamba to najtańszy sposób na gospodarowanie ściekami w tych miejscach, które nie są podłączone do miejskiej kanalizacji.

Jeśli brakuje infrastruktury, wówczas problem ścieków może nas niemal wykończyć, bo nawet budowa taniego szamba to wydatek około kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak do naszego domu prowadzi instalacja kanalizacyjna, a my mimo wszystko chcielibyśmy mieć szambo, wówczas nie będzie to możliwe. Zabrania tego po prostu prawo.

Wszędzie tam, gdzie as rury kanalizacyjne, szambo i oczyszczalnie biologiczne nie mają prawa bytu, bo niszczą środowisko. Jeśli jednak kupujemy działkę, do której nie prowadzi żadna kanalizacja, ale znajduje się ona w planach zagospodarowania przestrzennego, to możemy wybudować sobie taki przybytek w ogródku. Jeśli szambo lub domowe oczyszczalnie ścieków powstały długo przed tym jak wybudowano kanalizacje, to nie trzeba podłączać się do sieci zgodnie z prawem.

Odległość szamba od ludzi

Żadne szambo ani żadne oczyszczalnie biologiczne nie mogą znajdować się bliżej niż dwa metry przed granicą działki lub przed miejscem, w którym jest droga publiczna. Poza tym, szambo nie może znajdować się bliżej niż 15 metrów od studni. Jeszcze 20 lat temu nikt nic nie robił sobie z przestrzegania takich przepisów i budowano szamba tuż obok ujęć wody.

Jest to nienormalna sytuacja, bo powoduje, że woda gruntowa jest niemalże z pewnością zainfekowana przez wszystko co znajduje się w naszych szambach. Szambo nie może znajdować się także bliżej niż 5 metrów od okien domu.

Koszty budowy szamba i oczyszczalni ścieków

O ile budowa szamba może zamknąć się z granicach 5 tys zł, to budowa najtańszej nawet biologicznej oczyszczalni ścieków to koszt około 20 tys. zł. Unia Europejska rozdaje dotacje na budowę ekologicznej oczyszczalni ścieków, dzięki którym można nieco obniżyć koszty inwestycji. Możliwe jest także pozyskiwanie kredytów na preferencyjnych warunkach dla budowy szamba ekologicznego.

Jeśli będziemy w stanie wyłożyć 10% wkład własny, wówczas możemy liczyć na pożyczkę oprocentowaną na 3% w stosunku rocznym, ale oczywiście trzeba pamiętać, że pieniądze te muszą być przeznaczone jak najbardziej na budowę przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków pod groźbą konieczności zwrotu takiej pożyczki.

Koszty eksploatacji

Koszty utrzymywania szamba są dość wysokie – rocznie trzeba wydać na szambo nawet 3,5 tyś zł, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. W tym samym czasie na koszty utrzymywania jakie niosą za sobą oczyszczalnie biologiczne ścieków trzeba wydać około 500 do 600 zł i jest to koszt, który ponosi się podczas usuwania zanieczyszczeń z osadnika wstępnego. Jak widać więc wydatki związane z budową oczyszczalni ścieków zwracają się już po dwóch latach.

Written by dron