Jak wybrać idealną patelnię?

Patelnia na indukcję to niezbędny element wyposażenia nowoczesnej kuchni. Każda osoba zajmująca się przyrządzaniem potraw – czy to początkujący kucharz, czy już profesjonalista – powinien w swoim kuchennym królestwie mieć solidną patelnię.
Płyty indukcyjne zawojowały rynek artykułów gospodarstwa domowego ze względu na wygodę, jaką oferują swoim posiadaczom. Kuchenki gazowe wymuszają na wszystkich gospodarzach bardzo dużą ostrożność w trakcie gotowania. Nietrudno na nich o drobne poparzenia czy przypalone włosy. Niestety, znane nam są również przypadki pożarów, a nawet poważnych wybuchów i uszkodzeń budynku. Kuchnie indukcyjne nie narażają nas na ryzyko tego typu. Jedynym kosztem tej wygody jest konieczność zakupienia odpowiednich naczyń, które będą posiadały indukcyjne dno.
Kuchenka indukcyjna działa na zasadzie wytwarzania zmiennego pola magnetycznego. Kiedy postawimy naczynie na włączonej kuchence, szybkie zmiany pola spowodują rozgrzanie naczynia.
Na ogół producenci naczyń tego typu umieszczają odpowiedni piktogram na opakowaniu. Symbol indukcji wygląda jak sprężyna narysowana w poziomie. Jeśli nie mamy już opakowania z naszej ulubionej patelni, możemy sprawdzić jej przydatność do gotowania na indukcji domowym sposobem. Do dna patelni należy przyłożyć magnes. Jeśli przyczepi się on do naczynia, oznacza to, że będzie działać na kuchence indukcyjnej.
Jeśli okaże się, że dno naczynia nie reaguje w żaden sposób na kontakt z magnesem, będziemy musieli kupić nową patelnię.
Patelnia na indukcję to coś, co znajdziemy w każdym sklepie z wyposażeniem kuchni. Warto zapytać sprzedawcę, czy kupowana przez nas patelnia jest odpowiednia do kuchenek indukcyjnych. Jeśli zdecydujemy się na zakup przez internet, powinniśmy bardzo uważnie przeczytać opis produktu.
Może się czasem okazać, że nawet jeśli nie mamy kuchni indukcyjnej, warto kupować naczynia, które do takiej kuchni się nadają. Każde naczynie, które współpracuje z kuchenką indukcyjną, może być przez nas używane na innych rodzajach kuchenek. Jeśli będziemy kupować takie uniwersalne naczynia, będą nam one mogły służyć również wtedy, gdy przy większym remoncie zdecydujemy się na wymianę naszej starej kuchni właśnie na indukcyjną. Nie będziemy musieli ponosić wtedy dodatkowych kosztów związanych wymianą wszystkich garnków i patelni.
Patelnia na indukcję to przedmiot, na którym nie warto zbytnio oszczędzać. Dobrym wyjściem jest w tym przypadku inwestycja w produkt wysokiej jakości. Taka patelnia będzie nam służyć przez wiele lat i może się nawet przyczynić do poprawy stanu naszego zdrowia. Wysokiej jakości patelnia na indukcję powinna być wyposażona w specjalną powłokę, która pozwala na smażenie na małej ilości tłuszczu, lub nawet zupełnie bez tego niezbyt zdrowego dla nas dodatku. Powinno się to oczywiście odbyć bez pogorszenia smaku naszych ulubionych potraw. Zmniejszenie ilości tłuszczu w naszej diecie z pewnością pomoże nam zgubić zbędne kilogramy. Dodatkowo w dłuższej perspektywie zaoszczędzimy pieniądze, które normalnie musielibyśmy wydać na olej do smażenia.

Źródło: tekst powstał we współpracy z Cookstore.pl

 

Written by Jan