Pościel dla dzieci – jakie wzory

Ponieważ pościel dla dzieci różni się od tej dla dorosłych, trzeba dobrze się zastanowić nad tym, jaki wzór wybrać. Obok tych odpowiednich są takie, które nie powinny znaleźć się w dziecięcym łóżeczku.

Zaczyna się zwykle od opcji najprostszych. Później przychodzą te bardziej skomplikowane. Tylko wtedy jednak, gdy wszystkiemu towarzyszy refleksja. Oto pytanie – jak wybierać pościel dla dzieci.

Pomysł pierwszy: zwierzątka

Jeżeli chodzi o pościel dla dzieci, to jednym z najpopularniejszych pomysłów jest umieszczanie na niej różnego rodzaju zwierzątek. Mogą to być mieszkańcy afryki (hipopotamy wyglądają znacznie sympatyczniej na obrazku niż w rzeczywistości), mogą być także zwierzęta z polskiej wsi czy z lasów albo łąk. Nieważne jakie, ważne, żeby były sympatyczne.

To dlatego pościel dla dzieci zaludniają zwierzęta wykazujące daleko posunięte cechy ludzkie. Uśmiechają się, mrugają oczkami, robią różne sztuczki. Słowem – są tak sympatyczne, jak tylko mogą być sympatyczne zwierzęta z dziecięcej wyobraźni.

Pomysł drugi: wzorki

Innym pomysłem na pościel dla dzieci mogą być różnego rodzaju wzorki. Samo brzmienie tego słowa przywołuje przed oczy obraz szlaczków rysowanych w zeszytach szkolnych. Jednak jeżeli chodzi o pościel, rzecz jest znacznie bardziej zróżnicowana. Chodzi także o kwiatki, korony (małych księżniczek), koła sterowe łodzi, gwiazdki i wszystko to, co sprawia, że dzieciństwo jest tak urozmaicone.

Także w przypadku różnego rodzaju wzorów pościel dla dzieci jest dość infantylna. Jeśli pojawiają się tam kwiatki, to przerysowane, jeśli gwiazdki, to uśmiechnięte. Miłe, sympatyczne, ocieplające otoczenie.

Pomysł trzeci: postaci z kreskówek

Nieco inaczej jest w przypadku postaci z kreskówek. Te mogą być oczywiście miłe i sympatyczne, jak choćby Kubuś Puchatek (który w dzisiejszych czasach jest postacią z kreskówek, a nie książki). W większości przypadków jednak odzwierciedlają filmy animowane pełne agresji i przemocy, nawet jeśli przykrytej dziecięcą stylistyką.

Taka pościel dla dzieci cieszy się oczywiście popularnością wśród nich samych. Rodzice powinni jednak brać pod uwagę fakt, że wywoływanie skojarzeń z kreskówkami może nieć za sobą negatywne konsekwencje. Ponadto nie jest korzystną sytuacja, w której dzieciństwo zdominowane jest przez przekaz sączący się z telewizji.

Pomysł czwarty: kolory

Bezpiecznym sposobem na pościel dla dzieci wydają się różne zestawienia kolorystyczne. Poszwy i prześcieradła mogą być jednej barwy lub różnić się od siebie. Można także eksperymentować z najbardziej rozmaitymi kombinacjami. Połączenia różnych kwadratów i prostokątów, różnokolorowe paski – opcji jest naprawdę wiele.

Taka pościel dla dzieci ma jedną, za to dużą zaletę – nie wywołuje negatywnych skojarzeń i sprawia, że sen wolny jest od jakichkolwiek czynników zakłócających. Z drugiej strony niektórzy mogą narzekać, że taka pościel jest nudna. Cóż, lepsza nuda, niż ułuda.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Multicotton

Written by Jan