Rozwiązania dla małej łazienki

Urządzanie łazienki często jest trudnym zadaniem, ponieważ metraż tych pomieszczeń zazwyczaj jest niewielki. Tymczasem, trzeba w nim zmieścić wiele niezbędnych elementów wyposażenia łazienki. O czym należy pamiętać podczas planowania tego pomieszczenia, aby było ono jak najbardziej funkcjonalnie?

Rozdzielenie łazienki i toalety

W niewielkich mieszkaniach często wykorzystywanym rozwiązaniem jest rozdzielenie łazienki i toalety. Znacznie ułatwia to życie, zwłaszcza w dużych rodzinach, które mieszkają na niewielkim metrażu. Jeśli więc dysponujemy małą przestrzenią, warto przemyśleć to rozwiązanie. W WC powinniśmy wówczas zamontować nie tylko toaletę, ale również niewielką umywalkę, na przykład narożną.

Wanna czy prysznic?

W niewielkich łazienkach raczej nie możemy pozwolić sobie na jednoczesne zamontowanie wanny i prysznica. Musimy zdecydować się więc na jeden z tych elementów.
Dużą zaletą kabiny prysznicowej w kontekście małego metrażu jest fakt, że nie zajmuje ona zazwyczaj wiele miejsca. Wanna jest nieco mniej ekonomiczna pod tym względem. Dla niezdecydowanych możliwe jest również rozwiązanie łączące oba te elementy. Kabina prysznicowa montowana na wannie umożliwia korzystanie z obu tych sprzętów i nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Oświetlenie, lustra

Małe, ciasne wnętrza warto także próbować optycznie powiększyć za pomocą odpowiednich dekoracji. Dobrze nadają się do tego lustra. W łazience ich umieszczenie jest konieczne ze względów praktycznych – bez lustra ciężko byłoby ogolić się czy wykonać makijaż. Jednak w przypadku małych wnętrz, lustra sprawiają również, że wydają się one znacznie większe. Jeśli do tego dodamy odpowiednie oświetlenie, sprawimy, że w łazience będzie nie tylko przytulniej, ale także będzie sprawiała wrażenie przestronniejszej.

Tylko konieczne

W niewielkich łazienkach liczy się każdy metr kwadratowy przestrzeni. Nie ma zatem mowy o trzymaniu w nich sprzętów czy przedmiotów, które spokojnie mogłyby znaleźć się w innej części domu.
Wielu ludzi posiadających naprawdę małe łazienki przenosi na przykład swoje pralki do innych pomieszczeń – kotłowni czy kuchni. Dzięki temu zyskiwane jest nieco cennej przestrzeni. Warto przyjrzeć się nawet niewielkim przedmiotom, które jednak w jakimś stopniu zajmują miejsce. Wagę łazienkową spokojnie możemy przenieść na przykład do sypialni. Być może również tam da się postawić duży kosz na brudne ubrania. Natomiast produkty do makijażu możemy przenieść na sypialnianą toaletkę, odciążając w ten sposób łazienkowe półki.

Written by Jan