Dążenie do zdrowia

Zdrowie to ogromna wartość, którą większość z nas dostała za darmo. Dlatego też często jej nie doceniamy. Myślimy o zdrowiu jako o czymś wartościowym dopiero wtedy, kiedy je tracimy. Co zatem możemy zrobić, aby zachować dobrą kondycję organizmu? Jak dbać o swoje zdrowie? Najlepiej robić to za pomocą drobnych nawyków.

Soki

Świetnym i jednocześnie smacznym sposobem na to, aby poprawić swoje zdrowie jest picie soków. Większość tych znalezionych w sklepach jest jednak sztucznie dosładzana i pełna niezdrowych konserwantów czy ulepszaczy smaku.
Dlatego też dużo lepszą opcją jest domowa wyciskarka do soków, dzięki której w kilka chwil przetworzymy świeże owoce w pyszny i bardzo zdrowy sok. W czym wyciskarka do soków jest lepsza od sokowirówki? Otóż za jej pomocą możemy uzyskać nawet o jedną trzecią więcej soku z tej samej ilości owoców, a także zawiera on więcej witamin i enzymów, jeśli wyciskarka jest wolnoobrotowa.

Aktywność fizyczna

Sport to zdrowie. Oczywiście, nie musi być od razu wyczynowy. Żeby zachować dobry stan zdrowia nie musimy biegać w maratonach ani przepływać dwustu długości basenów.
Próbujmy różnych form aktywności, ale nie forsujmy się. Ważniejsze jest to, żeby ruch był regularny i różnorodny. Częstym błędem ludzi jest zamykanie się w jednym typie aktywności. Dużo lepiej jednak próbować różnych rzeczy – biegania, rozciągania, sportów zespołowych.

Rozwój umysłowy

Zdrowie to także prawidłowa praca naszego umysłu. O mózg też trzeba więc dbać, aby jak najlepiej nam służył.
Przede wszystkim dobrze go dotleniajmy – pomoże nam w tym na pewno aktywność fizyczna. Jedzmy też zdrowe tłuszcze, zawarte między innymi w orzechach. Niezwykle ważną sprawą jest także trening umysłowy. Świetnym ćwiczeniem dla mózgu są łamigłówki logiczne, rozwiązywanie krzyżówek i sudoku, a także nauka języków obcych. Warto też czytać dużo książek. Odpowiednio stymulowany umysł na pewno odwdzięczy nam się długim i sprawnym czasem działania.

Badania okresowe

Każdy kierowca wie o tym, że co jakiś czas jego samochód musi przejść przegląd. Sprawdzamy wówczas, czy jest bezpieczny, czy nic się w nim nie zepsuło, a poszczególne części nie rdzewieją.
Mało kto pamięta jednak, że nasz organizm także powinniśmy oddawać przeglądowi. Są nim badania okresowe. Często idziemy do lekarza dopiero wtedy, kiedy zacznie nam doskwierać ból. Dużo lepiej możemy jednak poprawiać nasze zdrowie, kiedy będziemy regularnie badań krew czy inne parametry naszego ciała. W pewnym wieku konieczne wręcz są badania mammograficzne czy cytologia. Podstawowe badania krwi powinniśmy natomiast robić raz lub dwa razy w roku. Jeśli dowiemy się, że wszystkie wyniki są w normie – świetnie, mamy się z czego cieszyć. Jeżeli zaś na naszej karcie wyników znajdą się pewne odstępstwa od wyników pożądanych – spytajmy lekarza, co to oznacza i co możemy zrobić, aby poprawić swój stan zdrowia. Czasem wystarczy odpowiednia suplementacja lub niewielkie zmiany w diecie. Czasami jednak w ten sposób dowiemy się o poważnej chorobie w jej początkowym stadium, więc wtedy, kiedy możemy jeszcze sporo zrobić.

Written by Jan