Dla kogo spray na gardło

Problemy z gardłem mogą się wiązać z infekcją wirusową czy bakteryjną, mogą również być efektem innych chorób, np. problemów z układem pokarmowym czy stanem zapalnym zatok. Coraz częściej problemy z gardłem dotyczą również nauczycieli i lektorów, czyli zawodów, w których dużo się mówi.

Przeziębienia i infekcje wirusowe

Ból gardła, pojawiający się przy infekcji, może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Najpowszechniej stosowanym lekiem na ból gardła są zatem tabletki do ssania, które jednak nie zawsze powinny stanowić element kuracji.

W przypadku ostrych stanów zapalnych gardła, którym towarzyszy ból oraz dodatkowo gorączka, zamiast połykania wirusów wraz ze śliną lepszym rozwiązaniem jest stosowanie leku działającego miejscowo na chory narząd. Takim lekiem jest spray na gardło, który można stosować kilka razy w ciągu dnia, kierując go bezpośrednio na bolące gardło.

Nawilżająco przy pracy głosem

asthma-938695_960_720Preparaty w postaci sprayu na gardło są również powszechnie stosowane przez osoby, które dużo mówią. Ziołowy spray na gardło z dodatkiem środków nawilżających nie tylko zmniejszy dolegliwości bólowe, ale również ułatwi przełykanie.

Jednak przy doraźnym stosowaniu sprayu jako środka nawilżającego czy też ułatwiającego mówienie należy sprawdzić, jak długo można go stosować. Większość preparatów w postaci sprayu może być wykorzystywana do przeprowadzania krótkich, kilkudniowych kuracji.

Zapalenie krtani i błon śluzowych

Niektóre spraye na gardło są również wykorzystywane przy innych chorobach, związanych z gardłem. Stan zapalny krtani, który uniemożliwia mówienie, zapalenie błon śluzowych, także w obrębie jamy ustnej, a nawet konieczność nawilżenia gardła po zabiegach z wykorzystaniem intubowania czy naświetlania mogą również stanowić wskazanie do sięgnięcia po nawilżający spray.

Mimo wygodnej formy stosowania leki w sprayu mogą również powodować działania niepożądane, jak np. reakcje alergiczne na niektóre składniki. Inne z kolei zawierają w swoim składzie pochodną metanolu, który jest niewskazany dla kobiet w ciąży czy małych dzieci.

Written by Jan