Ponieważ pościel dla dzieci różni się od tej dla dorosłych, trzeba dobrze się zastanowić nad tym, jaki wzór wybrać. Obok tych odpowiednich są takie, które nie powinny znaleźć się w dziecięcym łóżeczku.
Zaczyna się zwykle od opcji najprostszych. Później przychodzą te bardziej skomplikowane. Tylko wtedy jednak, gdy wszystkiemu towarzyszy refleksja. Oto pytanie – jak wybierać pościel dla dzieci.
Pomysł pierwszy: zwierzątka
Jeżeli chodzi o pościel dla dzieci, to jednym z najpopularniejszych pomysłów jest umieszczanie na niej różnego rodzaju zwierzątek. Mogą to być mieszkańcy afryki (hipopotamy wyglądają znacznie sympatyczniej na obrazku niż w rzeczywistości), mogą być także zwierzęta z polskiej wsi czy z lasów albo łąk. Nieważne jakie, ważne, żeby były sympatyczne.
To dlatego pościel dla dzieci zaludniają zwierzęta wykazujące daleko posunięte cechy ludzkie. Uśmiechają się, mrugają oczkami, robią różne sztuczki. Słowem – są tak sympatyczne, jak tylko mogą być sympatyczne zwierzęta z dziecięcej wyobraźni.
Pomysł drugi: wzorki
Innym pomysłem na pościel dla dzieci mogą być różnego rodzaju wzorki. Samo brzmienie tego słowa przywołuje przed oczy obraz szlaczków rysowanych w zeszytach szkolnych. Jednak jeżeli chodzi o pościel, rzecz jest znacznie bardziej zróżnicowana. Chodzi także o kwiatki, korony (małych księżniczek), koła sterowe łodzi, gwiazdki i wszystko to, co sprawia, że dzieciństwo jest tak urozmaicone.
Także w przypadku różnego rodzaju wzorów pościel dla dzieci jest dość infantylna. Jeśli pojawiają się tam kwiatki, to przerysowane, jeśli gwiazdki, to uśmiechnięte. Miłe, sympatyczne, ocieplające otoczenie.
Pomysł trzeci: postaci z kreskówek
Nieco inaczej jest w przypadku postaci z kreskówek. Te mogą być oczywiście miłe i sympatyczne, jak choćby Kubuś Puchatek (który w dzisiejszych czasach jest postacią z kreskówek, a nie książki). W większości przypadków jednak odzwierciedlają filmy animowane pełne agresji i przemocy, nawet jeśli przykrytej dziecięcą stylistyką.
Taka pościel dla dzieci cieszy się oczywiście popularnością wśród nich samych. Rodzice powinni jednak brać pod uwagę fakt, że wywoływanie skojarzeń z kreskówkami może nieć za sobą negatywne konsekwencje. Ponadto nie jest korzystną sytuacja, w której dzieciństwo zdominowane jest przez przekaz sączący się z telewizji.
Pomysł czwarty: kolory
Bezpiecznym sposobem na pościel dla dzieci wydają się różne zestawienia kolorystyczne. Poszwy i prześcieradła mogą być jednej barwy lub różnić się od siebie. Można także eksperymentować z najbardziej rozmaitymi kombinacjami. Połączenia różnych kwadratów i prostokątów, różnokolorowe paski – opcji jest naprawdę wiele.
Taka pościel dla dzieci ma jedną, za to dużą zaletę – nie wywołuje negatywnych skojarzeń i sprawia, że sen wolny jest od jakichkolwiek czynników zakłócających. Z drugiej strony niektórzy mogą narzekać, że taka pościel jest nudna. Cóż, lepsza nuda, niż ułuda.
Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Multicotton