Co powinieneś wiedzieć o ścianach ze szkła?

Wykorzystanie szkła w budownictwie nie jest nowym pomysłem. Współczesna architektura przewiduje jednak zupełnie odmienne zastosowanie dobrze znanego materiału. Szklane domy nie są już wyłącznie elementem filmów science fiction. Obecnie powstaje coraz więcej tego typu obiektów. Co warto wiedzieć o ścianach szklanych?

Wykorzystanie szkła do wznoszenia ścian jest dość niekonwencjonalnym pomysłem. Nie można mu jednak odmówić walorów praktycznych. Wrażenie przestronności i nieograniczony dostęp dziennego światła to tylko niektóre z nich. Szkło może zostać wykorzystane do tworzenia zarówno ścian działowych, jak i zewnętrznych.

DZIAŁOWE ŚCIANY SZKLANE

Szkło może zostać użyte właściwie w każdym pomieszczeniu. Kuchnia, łazienka, salon czy sypialnia – w każdym przypadku wyznaczenie stref nie będzie stanowiło problemu.
Wewnątrz domu używa się szkła hartowanego lub laminowanego. Takie rozwiązanie gwarantuje wytrzymałość i bezpieczeństwo. Grubość tafli waha się w przedziale od 8 do 12 mm.
Montaż ścian szklanych zwykle nie nastarcza zbyt wielu trudności. Poszczególne elementy wykonywane są na zamówienie, więc można je dostosować do kubatury i wymiarów danego pomieszczenia.
Ściany szklane – Republikaszkla.pl nie zapewniają jednak tak dobrej izolacji akustycznej i termicznej, jak ścianki działowe wykonane z tradycyjnych materiałów. Warto pamiętać o tej drobnej niedogodności.

ŚCIANY SZKLANE ZEWNĘTRZNE

Szkło może także stanowić element konstrukcyjny zewnętrznych ścian budynku. W tym przypadku przed materiałem stawiane są dużo większe wymogi. Wynika to z prostego faktu – ściany zewnętrzne narażone są na intensywne działanie czynników atmosferycznych, jak opady, wiatr czy wysokie i niskie temperatury. Ściana musi zostać skonstruowana w sposób, który zapewni maksymalny komfort użytkowania obiektu.
W przypadku zewnętrznych ścian szklanych, niezwykle istotnym aspektem jest współczynnik przenikalności ciepła U. Nie można jednak stwierdzić, że na komfort cieplny wpływa wyłącznie szkło.
Bardzo ważnymi elementami są także elementy montażowe i łączące poszczególne panele. Do ich wykonania służy aluminium, co sprzyja zachowaniu właściwej gospodarki cieplnej. Kolejna rzecz to parowanie szyb w warunkach znacznej wilgotności. Aby uniknąć niepożądanego efektu, ramki łączące panele wypełniane są hydroskopijnym granulatem, zwanym także sitem molekularnym. Technika ta pozwala na znaczące ograniczenie parowania szkła.
W najnowocześniejszych konstrukcjach stosowane jest szkło samooczyszczające. Zewnętrzna powłoka powoduje utlenianie cząstek brudu oraz scalanie kropel deszczu

Written by Jan