Części do maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze to obecnie jedne z najdroższych maszyn mobilnych, które sprzedawane są w naszym kraju. Zaawansowane technologiczne ciągniki rolnicze umożliwiające agregację różnych innych maszyn (pługów, kultywatorów, bron itp), kombajny rolnicze czy kosiarki znacznie usprawniają prace polowe, ale wymagają też regularnego serwisowania.

Części do maszyn rolniczych – podział

Części do maszyn rolniczych można podzielić na części eksploatacyjne i serwisowe. Części eksploatacyjne charakteryzują się tym, że należy je wymienić po określonym czasie – zanim ulegną awarii. Ich awaria może doprowadzić do wypadku. Do części eksploatacyjnych zaliczają się:

– klocki hamulcowe
– paski napędowe
– opony
– żarówki i elementy oświetlenia
– oleje i smary
– płyny eksploatacyjne ( m. in. płyn chłodniczy czy płyn hamulcowy)
– zespół rozrządu
– lemiesze do pługów
– zęby do bron i kultywatorów
– noże do kosiarek
– żyłki do kosiarek
– klocki hamulcowe

Serwisowe części do maszyn rolniczych to takie, które muszą zostać wymienione w wyniku awarii. Najczęściej ich wymiana jest wymuszona błędem ze strony człowieka, który wynika z nieodpowiedniej obsługi i eksploatacji maszyny. Do części serwisowych zaliczamy wszystkie inne części, które nie są częściami eksploatacyjnymi.

Serwisowe części do maszyn rolniczych to m.in:

– elementy nośne ram kultywatorów, bron i pługów
– elementy wyposażenia wnętrza ciągników (owiewki, elementy wykończenia)
– części blacharskie (drzwi, elementy maski silnika)
– nieeksploatacyjne części silnika.

Ceny części do maszyn rolniczych

Części do maszyn rolniczych posiadają bardzo zróżnicowane ceny. Wiodące marki zarabiają najwięcej na częściach eksploatacyjnych i na naprawach eksploatacyjnych, które muszą być zrealizowane aby utrzymać gwarancję. Oryginalne części eksploatacyjne są nieco droższe od zamienników, ale mamy pewność, że będą idealnie pasować do danej maszyny.

Bardzo często zdarza się, że producent wymaga od użytkownika montowania wyłącznie części oryginalnych. Jeśli takich się nie stosuje, producent ma prawo nie uznać gwarancji. Ceny części oryginalnych są najczęściej dużo wyższe od cen zamienników.

Części do maszyn rolniczych po gwarancji

Gdy okres gwarancji dobiegnie końca, warto zastanowić się nad stosowaniem zamienników. Często zdarza się, że są one dużo tańsze od części oryginalnych, a niekiedy nawet się zdarza, że są one lepsze jakościowo. Cena montażu zamienników również może być niższa, ponieważ nie musi być on wykonany przez autoryzowany serwis, a przez zwyczajny serwis maszyn rolniczych.

Po przeczytaniu artykułu polecam sprawdzić stronę części do maszyn rolniczych – rolmus

Written by Jan