Kurs groomingu

Grooming jest specjalizacją, która zdobywa coraz większe rzesze fanów. Choć słowo ma wiele znaczeń, najpopularniejszym określeniem groomingu pozostaje nadal pielęgnacja. Aby zostać profesjonalnym groomerem należy przebyć odpowiedni kurs groomingu. Czym dokładnie jest grooming i w jaki sposób zostać groomerem?

Grooming – z czym to się je?

Istotą groomingu jest pielęgnowanie zwierząt. W domyśle każdych, choć oczywistym jest, iż najczęstszymi bywalcami salonów groomerskich są psy oraz koty, ponieważ są to najpopularniejsze zwierzaki domowe. Bywa również tak, iż z usług groomera korzystają właściciele innych zwierząt, np. koni czy kucyków.

Zawód groomera staje się coraz popularniejszy w Polsce. Na początku z przymrużeniem oka patrzono na zawody związane z pielęgnacją zwierząt, jednak obecnie jest to dużo mniej zaskakujący widok. Po sukcesie branży hoteli dla zwierząt, przyszedł czas na psich fryzjerów.

Do jego obowiązków najczęściej zaliczane jest strzyżenie zwierzaków. Nie jest to jedyna umiejętność, którą posiada groomer. Ponadto, taka osoba specjalizuje się w trymowaniu sierści zwierząt, czyszczeniu sierści, myciu uszu, obcinaniu paznokci czy usuwaniu insektów.

Kurs

Chcąc uzyskać kwalifikacje profesjonalnego groomera, należy przebyć kurs groomingu. Jest on najczęściej prowadzony przez salony psiej urody. Aby zostać prawdziwym groomerem niezbędne będzie poznanie zagadnień teoretycznych oraz odbycie praktyk w zakładzie.

Kurs dla groomerów najczęściej składa się z dwóch części. Jest to część podstawowa, podczas której uczestnik ma możliwość poznania wszystkich technik pielęgnacji zwierzaka. Podczas tej części niezbędne jest również poznanie elementów psychologii zwierząt. Kursant na tym etapie pozna prawidłowe podejście do każdego zwierzaka oraz uświadomi sobie znaczenie cierpliwości.

Po przejściu przez część teoretyczną, należy zająć się praktyką. W tym wypadku należy poszukać właściwego kursu, który najlepiej by odbywał się indywidualnie bądź w bardzo małych grupach. Chcąc zostać dobrym groomerem należy poświęcić wiele godzin na pielęgnacje wielu zwierząt różnych gatunków i ras.

Czy każdy kurs jest odpowiedni?

Niestety odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Szukając odpowiedniego kursu groomerskiego, należy pamiętać o kilku rzeczach. Oczywiście najpierw należy zapoznać się z ceną oraz porą, kiedy kurs jest odbywany. Chociaż są to rzeczy raczej drugoplanowe.

Przede wszystkim należy przyjrzeć się wielkości grupy oraz czasowi trwania całego kursu. Nie jest żadną tajemnicą, iż w kilkanaście godzin nie da się poznać wszystkich niezbędnych technik. Ba, potrzeba na to lat pracy jednak im dłuższy kurs tym lepiej.

Następnie należy spojrzeć na kwalifikacje personelu oraz wielkość grupy. Ponadto, warto spojrzeć na długość działalności danego salonu, ponieważ aby być dobrym groomerem należy przejść przez wiele setek różnych psów, dlatego im groomer jest z dłuższym stażem, tym lepiej.

Grooming może być bardzo interesującym oraz dochodowym zajęciem. Należy jednak wykazywać się dużą cierpliwością oraz po prostu… kochać zwierzęta.

Written by Jan