Jaki rower do jazdy po mieście?

Coraz więcej ludzi decyduje się na korzystanie z roweru. Niektórzy przesiadają się na niego, ponieważ jego eksploatacja jest tańsza niż jazda samochodem. Dla innych bardziej liczy się możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Media zachęcają nas do ruchu, do porzucenia siedzącego trybu życia. Jazda na rowerze nie wymaga wiele, wystarczy zakup roweru, takiego jak na przykład rower miejski.

Generalnie, według definicji, rower jest pojazdem drogowym jedno- lub wielośladowym. Napędzany jest siłą mięśni rowerzysty. Przekładnia mechaniczna wprowadzana jest w ruch za pomocą nóg człowieka. Niewiele osób o tym wie, ale polska nazwa tego sprzętu, wywodzi się od firmy, która jako jedna z pierwszych produkowała rowery na masową skalę. Chodzi o brytyjską firmę Rover. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli tych pojazdów.

Zakup powinien zależeć od tego, do czego sprzęt będzie używany, z jaką częstotliwością oraz co najważniejsze, na jakim terenie. Rower miejski idealnie sprawdzi się do jazdy po mieście. Wyróżniamy modele bardziej profesjonalne, jak i przeznaczone specjalnie do niewymagającej jazdy rekreacyjnej.

Od typu będzie zależała oczywiście również cena roweru. Powszechnie znany rower miejski posiada najczęściej koła 28 calowe, ale możliwy jest również zakup na kołach 26 lub 27 calowych. Kierownica jest szeroka i gięta w specyficzny sposób. Cechami charakterystycznymi rowerów miejskich jest także krótka rama i szerokie siodełko. Ten typ rowerów przeznaczony jest do jazdy w pozycji wyprostowanej.

Zazwyczaj wyposażone są także w nóżkę, osłonę łańcucha oraz bagażnik tylny, który przyda się do przewozu toreb z zakupami. Rowery miejskie mają zamontowane lampki oświetlające drogę podczas zmroku, bez których niemożliwe byłoby poruszanie się po mieście. We współczesnych rowerach tego typu rodzaj biegów oraz ich ilość zależy od kraju produkcji oraz producenta. Oczywiście nadal można dostać modele, które posiadają wyłącznie jeden bieg. Rowery miejskie produkowane są głównie w Holandii, która jest idealnie przystosowana dla rowerzystów.

Większość ludzi nie korzysta z komunikacji miejskiej ani samochodów i porusza się po mieście wyłącznie za pomocą rowerów. Sprzęt do jazdy po mieście jest bardzo różnorodny. Zazwyczaj jednak nie należy do najlżejszych, co stanowi niemałą przeszkodę przy pokonywaniu odcinków trasy wymagających przeniesienia lub prowadzenia rowerów. Jak wszyscy dobrze wiemy, Polska nie jest krajem szczególnie przyjaznym rowerzystom, zatem takich sytuacji może być sporo.

Waga przeciętnego pojazdu tego typu to około dwudziestu kilogramów, jednak można znaleźć modele ważące w przedziale od szesnastu do dwudziestu sześciu kilogramów. By zmniejszyć masę roweru, w ostatnich czasach coraz więcej modeli posiada ramę skonstruowaną z aluminium. To rozwiązanie powoduje, że całkowita masa roweru jest niższa, ale konstrukcja staje się jednocześnie bardziej sztywna.

Zaleca się, by przy zakupie modelu z ramą aluminiową zwrócić uwagę na sposób amortyzacji roweru. Sztywna konstrukcja i brak amortyzacji spowoduje, że jazda po powierzchniach, które nie są idealnie równe, stanie się niekomfortowa. Rowery miejskie mogą być wspaniałym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą poruszać się po mieście za pomocą roweru. Modele tego typu są najlepiej przystosowane do jazdy po asfalcie. Przed zakupem roweru poleca się wizytę w profesjonalnym sklepie rowerowym. Doświadczony personel doradzi nam wybór modelu, który będzie pasował do naszych wymagań i umiejętności.

Written by dron